ALLIANZ Český pohár 2014 celkově vyhráli Vráblík a Capová

12 min 34 s

Letošní ročník ALLIANZ Českého poháru zná své vítěze, čtěte článek včetně jejich zajímavých komentářů ...

V průběhu sezóny se podařilo díky velkému úsilí všech pořadatelů a dalších členů lyžařské „rodiny“ zajet potřebný počet závodů českého lyžařského seriálu, zejména závěrečnou „sérii“ ve Špindlerově Mlýně. A ALLIANZ Českého poháru 2013-14 v alpských disciplínách tak zdárně proběhl a vyhlásil své letošní šampióny.

Martin Vráblík zvítězil s poměrně jasným náskokem, Gabriela Capová svedla o své prvenství zajímavý a napínavý souboj se svou reprezentační kolegyní Martinou Dubovskou.

1. Martin Vráblík, SK Šumperk, 710 bodů

2. Adam Kotzmann, SK Šumperk, 465 b.

3. Jan Čermák, TJ Spartak SK Vrchlabí, 342

1. Gabriela Capová, Ski Bílá, 432 bodů

2. Martina Dubovská, Ski klub Špindl, 400 b.

3. Michaela Smutná, TJ Slovan Pec p. Sněžkou, 296 b.

Nejlepšími juniory jsou Adam Kotzmann a Gabriela Capová, mezi mladšími juniory zvítězili Jan Kučera a Zuzana Zemková.

Oficiální výsledky ALLIANZ Českého poháru 2013-14 v alpských disciplínách najdete zde.

Co ke svému vítězství řekla Gabrile Capová? „O vítězství jsem začala usilovat po druhém Karlově, protože jsem zjistila, že se pojede jen závěrečná série závodů ve Špindlu. O mém vítězství rozhodlo zejména to, že jsem se letos zúčastnila všech závodů českého poháru a po dvou vítězstvích a dvou druhých místech jsem získala slušný náskok na druhou v pořadí. Pak šlo o to ten náskok udržet, znamenalo to, že jsem musela zajet slušný výsledek v obřím slalomu. Nakonec jsem v obřáku získala víc než 40 bodů a tím jsem se náskok před Martinou (Dubovskou) udržela. Je to moje první celkové vítězství v českém poháru, takže je to určitě další krůček dál v mé kariéře.“ Ocenila také hodnotnou finační prémii: „Zajímavé Prize Money mě také potěšily, chci si za ně koupit nový tablet a možná zaplatit nějakou dovolenou.“

„Český pohár mi přijde jako super soutěž hlavně pro ty mladší, kdy mohou jezdit po závodech v ČR a získávat závodnické zkušenosti. A celosezónní formát seriálu dává šanci více závodníkům poprat se o vítězství,“ zhodnotila Gabriela celkový přínos seriálu.

A slova celkového vítěze? „Je to pro mě velký milník v kariéře,“ uvedl nejprve s nadsázkou a úsměvem v hlase Martin Vráblík. Ale pak se ukázalo, že i pro ostříleného matadora reprezentačního týmu může být ALLIANZ Český pohár zajímavým závodnickým zážitkem a zkušeností. „Vedoucí závodník jezdí ve speciálním dresu, v barevném čísle, a to je moc hezký pocit, dres už je i s pohárem ve vitrínce,“ popisuje. Ze všech závodů jsem měl také moc dobrý pocit. třeba v Karlově jsme byl poprvé a moc se mi to líbilo. A 30.000 vyhraných Prize Money mi taky udělalo radost, bohužel asi dvě hodiny poté mi ze servisu oznámili cenu opravy mého auta, tak jsem ještě pět tisíc přidal a Prize Money odevzdal,“ posmutněl Vráblík.

"Původně jsem neměl v plánu absolvovat celý seriál, ale jak se sezóna vyvinula a já vyhrál v Karlově, tak jsem se rozhodl se o celkové vítězství pokusit a šel jsem za tím. Kvůli Světovému poháru a dalším závodům jsem dosud v Čechách moc nezávodil, v tom tedy byla tato sezóna odlišná, dá se říci, že po Olympiádě byl můj další cíl sezóny vyhrát ALLIANZ Český pohár," popsal, jak mířil za vítězstvím. „Potěšilo mě, jak byly závěrečné závody ve Špindlu připraveny, po zvěstech, zda se pojede nebo ne, jsem čekal katastrofu, ale ve Svatém Petru i na Stohu byly oba kopce výborně připravené,“ připomenul.

Může Martin srovnat úroveň FISových závodů v jiných zemích a ALLIANZ Českého poháru? „České závody, a ALLIANZ Český pohár zvláště, jsou vždy perfektně organizačně připravené, v poháru vše je vyšperkováno přítomností kamer České televize, jsou to opravdu perfektní závody. I na zajímavých FISových závodech v Evropě se jezdí bez fanoušků, na kopci je sotva jeden oplůtek … z toho pohledu jsou závody ALLIANZ Českého poháru na úrovni srovnatelné s Evropským pohárem, bez nadsázky,“ popisuje Vráblík a potvrzuje, že jde pro širší skupinu českých závodníků, zvláště mladších, o přínosnou závodnickou zkušenost.

Martin Vráblík nám zároveň sdělil zajímavou novinku: „Ano, mohu potvrdit, že budu pokračovat v závodění na vrcholné úrovni i v příští sezóně 2014/15. Definitivní dohoda padla minulý týden, zejména spolupráce se značkami Völkl, Marker a Dalbello mi umožní pokračovat v kariéře.“ Dobrá zpráva pro český národní tým, zejména Vráblíkovy výkony a výsledky v superkombinaci (16. místo na ZOH v Soči a další) mohou dále přinášet radost českému lyžování i v příští sezóně.

(AH)

Seriál závodů v alpských disciplínách - český pohár - se jako dlouhodobá soutěž koná již řadu let a má velkou tradici. Nejlepší čeští závodníci měří po celou sezónu své síly ve všech disciplínách, od slalomu přes obří slalom k superG a na něj navazující superkombinaci. Letos bohužel musel byl program kvůli obecně známým sněhovým podmínkám změněn a omezen. ALLIANZ Český pohár drží svou vysokou úroveň a formát, zejména díky titulárnímu partnerovi ALLIANZ, ať už jde o vlastní lyžařská část, úpravy kolem tratí, cílového a diváckého prostoru, vyhlášení výsledků a doprovodný program. Velmi atraktivní položkou pro závodníky jsou vypsané Prize Money seriálu, celkem 180.000 korun. Ty se rozděluje mezi nejlepší tři muže a ženy plus nejlepší juniory, z toho přímo pro vítěze mezi muži a ženami je nachystáno po 30.000 korunách a pro juniory lákavých 15.000 korun. A významnou část ze série závodů natáčí a přináší svým divákům Česká televize na svém specializovaném kanále ČT Sport.