×
Pec hostila Evropský pohár a MČR ve slopestylu. Senzačně zazářil Pepé Kalenský

Pec hostila Evropský pohár a MČR ve slopestylu. Senzačně zazářil Pepé Kalenský

30.03.2017

Pec pod Sněžkou hostila o víkendu velký svátek freestyle lyžování. V sobotu se konal Evropský pohár ve slopestylu, v neděli pak sezonu uzavřelo mistrovství ČR.

Česká republika přivítala Evropský pohár v disciplíně slopestyle vůbec poprvé v historii. Do Pece pod Sněžkou se sjelo 35 závodníků nejen z celé Evropy ale například také z Argentiny. „Konkurence byla obrovská, přijela spousta mladých kluků, kteří skákali neuvěřitelné triky,“ řekl Pepé Kalenský.

Právě on v Peci nejvíce zazářil. Přestože už závodně nejezdí a věnuje se trénování juniorů a dětí. V závodě neměl vůbec startovat, nakonec si však dojel pro senzační třetí místo. „V pátek byl trénink, já jsem koučoval své kluky, ale tím, že se trať fakt povedla, tak jsem skákal s nimi. Docela mi to šlo, a když to viděli ostatní, tak mě hecovali, abych skočil nějaké těžší skoky. Tak jsem to zkusil,“ popisoval s úsměvem. „Potom mě překecali, startoval jsem jen pro to, aby se ještě zvýšila česká účast,“ dodal.

V sobotu nastoupil do kvalifikace a hned vyhrál svůj heat. „Měl jsem štěstí, protože jsem byl v druhém heatu, který nebyl tak našláplý a nebyli tam ti největší favoriti. I díky tomu se mi ten heat podařilo vyhrát,“ řekl Kalenský. Ve finále ho doplnil i další Čech Robin Holub, který v prvním heatu obsadil třetí příčku.

Finále pak lehce ovlivnil silný vítr, Kalenskému se však jízda povedla skvěle a po závodě se mohl radovat ze třetího místa. „Ve finále jsem si vymyslel nějaký triky, který jsem kdysi dával v závodech. Neměl jsem tu jízdu tak těžkou jako někteří jiní závodníci. Ale tím, že foukalo, tak nedávali ty své triky tak čistě. Já jsem to naopak čistě dal a vyneslo mi to na třetí místo. Pořád tomu nemůžu věřit,“ dodal Kalenský, jenž už se poslední dva roky věnuje pouze trénování českých talentů. Lepší než on byli v sobotu pouze dva Finové – o devět let mladší vítěz Elias Syrja a stříbrný Joel Liimatainen. Robin Holub dosáhl na páté místo.

Hned v neděli Pec pod Sněžkou pořádala ryze domácí souboj v rámci mistrovství ČR. A Kalenský dovršil svůj snový víkend. Povzbuzený třetím místem ze soboty tentokrát mezi svými krajany dokonce vyhrál. Přitom znovu neplánoval jet, trať si v neděli před závodem ani jednou nesjel. Až na pokyn startéra nakonec vyrazil do kvalifikace, postoupil do finále a v něm dokázal zvítězit. Dokonce vůbec poprvé v kariéře.

„Hodně kluků je teď zraněných, třeba Šimon Bartík nebo Dan Hanka, takže i to byl důvod. Zopakoval jsem stejnou jízdu jako v evropáku plus jsem ještě něco přidal. A znovu se mi to povedlo odjet úplně čistě,“ popisoval Kalenský. „Je to pro mě super úspěch. Myslím, že po tom víkendu můžu s klidem a definitivně ukončit kariéru,“ smál se. 

Fotogalerie


Partneři