×
Nikol Kučerová na soustředění v Austrálii: Závody jsou skvělý trénink

Nikol Kučerová na soustředění v Austrálii: Závody jsou skvělý trénink

31.08.2017

A až do daleké Austrálie se vydala skikrosařka Nikol Kučerová, která v tamním středisku Mt. Hotham našla ideální podmínky pro olympijskou přípravu. Pod vedením trenéra Zdeňka Šafáře má za sebou polovinu dvoutýdenního soustředění, na němž už také znovu okusila závodní atmosféru a připsala si dvě druhá místa.

„Jeli jsme sem především kvůli lyžování a trati, která je tu dobrá. Není to úplně parametr Světového poháru, ale potřebovala jsem se někde rozjezdit, abych na podzim už mohla jen dolaďovat. V Evropě jsou teď navíc velmi špatné podmínky na lyžování, takže je dobře, že jsme odjeli do zimy. Naším cílem je toho tady hlavně co nejvíce nalyžovat, fyzička bude zase víc doma,“ říká osmadvacetiletá reprezentantka.

V australském středisku už absolvovala také dva přípravné závody. Oba se jí vydařily, dvakrát brala druhé místo. Nestačila přitom pouze na domácí závodnici Sami Kennedy-Simovou, která v celkovém pořadí minulého ročníku Světového poháru obsadila dvanáctou příčku.

„Závody jsou skvělý trénink, hlavně mentálně. Trať není úplně krátká a především první polovina je hodně fyzicky náročná, takže v tomhle ohledu to nebylo jednoduché. Nebylo tu mnoho závodnic, ale mladé holky kousaly a člověk se nechce nechat porazit, navíc po takové době zase závodní atmosféra… Sami jsem to nedala úplně zadarmo, bohužel tam byly nějaké chybky, takže jsem jí nakonec neporazila. Ale z tréninkového hlediska, což bylo to hlavní, to bylo super!“ hodnotí Kučerová.

Na dovolenou s Terkou Kmochovou

Vyzkoušela si také trénink ve skupině a spolupráci se zahraniční konkurencí. „Dokud tu byli Američané a Australané, tak jsme šli ráno na společný trénink v trati a pak nějaké starty. Teď už jsme tu sami, takže chodíme do trati a ladíme techniku ve volné jízdě,“ říká s tím, že vyzkouší i pár tréninků obřího slalomu s tamním ski klubem.

Z tréninku se vrací pozdě odpoledne, přesto pro ni však náročný den ještě nekončí. Následuje běh či chůze s hůlkami, cvičení nebo protažení. „Ráda se taky vydám na procházku se štěňátkem našich sousedů a někdy stihnu zapracovat i na diplomce, kterou příští týden odevzdávám. Ale jinak se snažím chodit brzo spát, protože jsem tu hodně unavená. Myslím, že i ta změna ročního období mě celkem vysává,“ popisuje.

V rámci přípravy na novou sezonu už má za sebou dohromady tři lyžařská soustředění zaměřená více na kondici, absolvovala také soustředění na Dukle v Liberci. „Jinak trénuju prakticky každý den doma sama po domluvě s trenérem. Navíc jsem hodně pracovala na té diplomce, takže pro mě bylo léto jak fyzicky, tak psychicky dost náročné. Prakticky jsem nestíhala nic jiného.“

Po hektických měsících si užije zasloužený odpočinek na dovolené, na kterou se vydá po návratu z Austrálie. Parťačku jí bude dělat kamarádka a reprezentantka v alpských disciplínách Tereza Kmochová. „Odjedeme s Terkou někam k moři, na to už se moc těším. Nebude to teda úplně válecí dovolená, musíme samozřejmě obě hodně trénovat, ale zároveň to teplo a moře tělu dost prospěje a hlavně to bude relax pro hlavu,“ plánuje.

Olympiáda? Nejdůležitější, ale pěkně postupně a nepředbíhat

Po dovolené už se zase vrhne do podzimní přípravy. Zatím jsou na předběžném programu evropské ledovce. Kam přesně se vydá, to ovšem neví. Společně s trenérem Zdeňkem Šafářem se rozhodnou až podle aktuálních podmínek. „Rozlyžování i rozježdění v trati budu mít už za sebou, takže bych se chtěla naplno opřít do předzávodní přípravy. Ty dva měsíce pak vždycky strašně rychle utečou. Jsme většinou prakticky ob týden na ledovci a mezi tím doma jedu kondiční přípravu. Sotva se rozkoukám, už je prosinec a první závody,“ říká Kučerová.

Na blížící se olympijské hry se ještě upínat nechce, přesto je někde v koutku mysli má. „Olympiáda v hlavě je hlavně proto, že se mě na to každý ptá. Samozřejmě si uvědomuji, že to je nejdůležitější závod, který mě čeká, ale ještě se na to neupínám. Do té doby je poměrně hodně Světových pohárů, které je třeba dobře zajet a zůstat zdravá. Takže pěkně postupně a nepředbíhat,“ dodává s úsměvem.

Fotogalerie


Partneři