×
Břeský byl na Evropském poháru na Kitzsteinhornu šestý, Bartík patnáctý

Břeský byl na Evropském poháru na Kitzsteinhornu šestý, Bartík patnáctý

20.12.2017

Česká slopestylová reprezentace měla na minulý týden slušně nadupaný závodní program na rakouském Kitzsteinhornu.

Zatímco většina freeski populace poslední dny sledovala americkou Dew Tour, tak na Kitzsteinhornu proběhl lehce v ústraní Evropský pohár jak ve slopestylu tak v rampě.  Na rakouský ledovec vyrazilo naše reprezentační áčko ve složení Vojta Břeský a Šimon Bartík pod vedením trenéra Romana Daleckého.

Plán byl jasný. Jeden víkend dvoje závody Národního poháru, další víkend stejná porce Evropáků. Jenže slunečné počasí si ale jaksi vzalo dovolenou, a tak ani na jeden závod jak německého, tak rakouského Národního poháru nedošlo. Zrušeno. Nezbývalo než přes týden potrénovat v Absolut Parku ve Flachau, který už je momentálně v hodně dobré kondici, modlit se a snad uchýlit se i k nějakému tomu obětnímu daru, ať si dá mlha, sněžení a vítr pauzu. Přece jenom, kdyby ani Evropáky nedopadly, byl by to trip dost na pováženou.

K tomu ale nakonec naštěstí nedošlo, a tak uplynulou sobotu se „Vojcek“ Břeský se „Šimbou“ Bartíkem konečně mohli postavit na start. Počasí sice furt dost haprovalo, ale budiž. Podmínky byly stejné pro všechny. Na startu se sešlo skoro čtyřicet závodníků. S přírodními živly se nakonec lépe porval Vojcek, který za jízdu right 540 mute, switch 540 japan, 720 nose, unnatural 450 out, 450 out a 270 na 270 ven ukořistil hodně slušné šesté místo.

Vojcek ke svému výkonu na Kitzsteinhornu dodal: „Z trati jsem měl takový smíšený pocity. Nebyla nějak těžká, ale já se trochu trápil se skokama. Měli jsme tam jet na čtyři závody, ale nakonec se jel jenom jeden, ostatní se zrušily. Celou dobu jsme měli špatný počasí a borci sebou i tak neuvěřitelně mrskali. Hlavně Norové, kteří byli jako doma. Jinak pohoda, užil jsem si to jako vždycky, s klukama byla sranda.“

Náš druhý zástupce Šimon Bartík, který mimochodem s ročníkem narození 1994 byl na startu druhý nejstarší, nakonec uzavíral nejlepší patnáctku a k závodu dodal: .„Na Kitzsteinhorn jsme se vypravili s Dalasem a Vojckem celkem na čtyři závody - mistrovství Německa a Rakouska a dva Evropský poháry. Naneštěstí se ale tři z toho zrušily kvůli nepřízni počasí. V jednom z nich se odjela kvalda, po který jsme s Vojckem figurovali v našem heatu na prvních dvou místech, ale počasí nás zařízlo a závod se nedojel. V tom jediným odjetým Evropáku byla taky chumelenice a vichr, ale nějak jsme to kousli a odjeli svoje jízdy. Slopestyle obsahoval tři skoky (cca 3, 6 a 15 metrů) a tři jibový platformy. Vojcek v nepřízni počasí volil lehčí sérku, right 540, switch cork 540, cork 7 nose, fs 450, unnatural fs 450 a 270 on 2270 out a za čistotku z toho bylo hezký 6. místo. Já trochu zariskoval s cork 720, right cork 900, switch 900, bs 450, switch on fs 450 a 270 on 270 out, ale v mordoru jsem bohužel trefil u switch 900 hranku a šáhl si, což mě odsunulo na 15. flek. Holt každej den není posvícení, snad nám bude příště počasí přát víc.“

Závod nejlépe sednul norské dvojce Petter Ulsletten a Daniel Ruud. Na bednu je doprovodil Španěl Javi Lliso, který jinak pravidelně objíždí závody Světového poháru. Před našeho Vojcka se pak ještě dostal známý Švýcar Sampo Vallotton a další norská akvizice Markus Leyobo. Dámskou výsledkovou listinu, která čítala devět závodnic, pak opanovaly hlavně Norky a Rusky. Špatné počasí očividně nejméně vadilo Sandře Moestue Eie, která za sebou nechala mladou Rusku Lanu Prusakovou a svojí krajanku Elviru Marii Ros.

Počasí by si ale za následný nedělní výkon opět zasloužilo minimálně pohlavek nebo poznámku. Pánský kontest se totiž opět nejel a naše duo si tak maximálně mohlo sbalit svých pár švestek a vyrazit domu. Svůj závod aspoň absolvovaly dámy, kde ale na prvních třech místech nenastala pranic žádná změna.

Rampa se jela o pár dní dřív, když ještě počasí bylo ve formě. Po jednom vítězství si připsal domácí Lukas Müllauer a Švýcar Joel Gisler. Mezi něžným pohlavím pak v obou zápoleních nenašla přemožitelku domácí Elisabeth Gram. Další závod Evropského poháru je na programu na konci ledna v St. Antonu v Rakousku.

Freeride.cz, red
Foto: Klaus ListlSkicross

Slopestyle

Aerials